2012. szeptember 23., vasárnap

Honnan tudom, hogy fogzik?(VEO)

A fogzás igencsak meghatározza a csecsemőket gondozó, kisgyermekeket nevelő anyák mindennapjait, hiszen a tejfogak már egészen kis csecsemőkorban törnek előre és 3 éves korig összesen 20 fogacskát várunk. A fogzás és a front az a két jelenség, amit könnyen rá tudunk fogni a gyermekünk nyugtalan, nyűgös időszakaira, de egyáltalán nem biztos, hogy épp fogzik, vagy időváltozás van kilátásban, hanem lehet egyszerűen rossz napja, vagy fáradtabb, vagy épp intenzívebb fejlődési ugráson megy keresztül, és még sorolhatnánk a többi okot. Gondoljunk bele, hogy mi sem vagyunk minden nap fittek, üdék és fiatalosak (sajnos :-)), és még se keressük az okát. De honnan tudjuk, hogy valóban fogzik, és hogyan tudjuk csökkenteni a fogzás okozta kellemetlen tüneteket?


A fogzás első tünetei akár már 2-3 hónaposan is megjelenhetnek, de jellemzően 4-5 hónapos korban mutatja meg első konkrét jeleit. Átlagosan fél éves kor körül bújnak elő az elsők, de előfordulhat az is, hogy akár 2-3 hónaposan, vagy 13-15 hónaposan kocogtathatjuk meg a legelsőt. Általában először a középső alsó metszőfogak, majd a felsők jelennek meg és aztán a többi, jellemzően szépen sorban hátrafelé.


A fogzás legjellemzőbb tünetei:
- erősen nyálzik, gyakran előkét is ajánlatos hordani, hogy ne ázzon át a ruhája, ne kelljen állandóan öltöztetni, illetve buborékot tud fújni
- állandóan rágna, mindent töm a szájába, de leginkább az öklét harapdálja, hiszen az mindig kéznél van
- napközben nagyon nyűgös, nehéz őt jókedvre deríteni
- étvágytalan: jóval kevesebbet eszik, mint szokott, vagy amit eddig nagyon kedvelt, azt most nem fogadja el
- hőemelkedése van: 38 fok felett már betegség is lehet a háttérben
- folyik az orra, jellemzően néhány napig szívni is kell
- hígabb, gyakoribb a széklete, akár 5-6-szor is egy nap
- duzzadt, hepe-hupás, pirosas a fogínye, és ha ráharap valamire, hirtelen felsír
- éjszaka akár óránként sír fel fájdalmasan


A fogzás természetesen addig tart, amíg a 20 tejfog ki nem bújik, de ez nem azt jelenti, hogy szünet nélkül folyamatosan. Általában amikor a fogínyben mozgolódik, tör előre, akkor jelentkeznek a fenti tünetek. Egy ilyen periódus általában maximum 2-3 hétig tart. Nem a fogzási panaszok alatt töri át az íny felszínét, hanem utána kocogtathatjuk meg a fogacskát, ha már a tünetek megszűntek. Tehát ez azt jelenti, hogy többször jelentkezhet a fogzási fájdalom, de lehet, hogy csak hónapok múltán jelenik meg a fog.
Fontos tudnotok azt is, hogy a fogzás egy teljesen természetes folyamat, mi is átestünk rajta, sőt szerencsére emlékeink sincsenek róla, bár a felnőttkori bölcsességfogak megjelenéséről tudnánk mesélni. Tehát hagyjuk egy kicsit az immunrendszerét is dolgozni, egy-egy tünetnél még ne nyúljunk a készítményekhez, mert nincs rá szükség. Természetesen, ha a fenti tünetekből akár 3-4 is jelen van, vagy vigasztalhatatlanul sír, vagy már nem bírjuk az éjszakázást, akkor mindenképpen enyhítsük a fájdalmát. Hogyan? Mivel?


- Rágóka, vagy egyéb puha műanyag rágható játék
- Kicsi frottír törülköző vagy textil pelenka csücske bevizezve
- Tiszta ujjunkkal masszírozzuk meg a fogínyét, meg fog könnyebbülni, mert ilyenkor viszket is neki
- Alma, répa, kiflivég, kenyérhéj rágcsálni
- Dentinox gél (enyhén zsibbaszt), Dologél (gyógynövény tartalmú), Gengigél – sajnos ezek csak néhány percig hatnak
- Chamomilla ch15 bogyók vagy Viburcol kúp
- Panadol Baby szirup, ha már nagyon szenved, és semmi nem hat

Forrás: Védőnőblog
http://m.vedonoblog.hu/content/honnan-tudom-hogy-fogzik

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Sikerült beállítanom a megjegyzés rovatot, így mostantól könnyebb lesz Megjegyzést írni.Ha nem tudtok bejelentkezni a névtelen elnevezésű profilt válasszátok! :-)