2012. június 17., vasárnap

Vasárnap esti okosság (téma:anyatej)

Az anyatej mennyiségének változása + Növekedés ugrások a szoptatás mennyiségében

Innét jegyzeteltem ki a szerintem legfontosabbakat:

http://www.szuloklapja.hu/baba/body/cikkek.phpVALASZTAS=teljes_cikk&CIKK_CIME=Mennyit+szopik+%E9s+mennyit+h%EDzik+a+csecsem%26%23337%3B%3F

http://www.babaszoba.hu/articles/A_7_leggyakoribb_ok_amiert_ido_elott_abbamarad_a_szoptatasaid=20080128014938

A tejbelövellés utáni napokban, hetekben elsősorban hormonális tényezők befolyásolják a tejmennyiséget - főként ennek köszönhető a szinte állandó teltségérzés a mellekben. Amikor két-három hét elteltével a kereslet-kínálat elve alapján lassan annyi tej termelődik, amennyit a baba fogyaszt, sok édesanya puhának, üresnek érzi a mellét a korábbiakhoz képest. Ha a baba ezzel egyidejűleg ráadásul hasfájós korszakába lép, és ezért sokat sír, vagy épp növekedési ugrás miatt több tejet kér, mint addig, a látszat valóban az, hogy éhes marad. Rengeteg tejem volt, és most egyik napról a másikra elment - mondja sok aggódó mama, s előveszi a fagyasztott készleteket vagy a megnyugtatás céljából vásárolt tápszeres dobozt a szekrény tetejéről. Pedig egyikre sincs szükség! A látszat csal! Hiába puhább a mell, mint korábban, tejtermelő képessége nem szűnt meg és nem is csökkent. A tej jelentős része szoptatás alatt termelődik. Tegyük tehát mellre a babát, ha kéri, akkor is, ha ez napokig túlságosan gyakorinak tűnik. Így három-négy nap múlva annyi tejünk lesz, amennyit a baba kér. Ha eddig egy mellből is jóllakott, de most már nem, tegyük rá nyugodtan mindkettőre.

Késő délután és estefelé valóban kevesebb tej termelődik. Ilyenkor azonban nincs szükség pótlásra, csak gyakoribb szoptatásra. A sok, rövid szopás során magasabb kalóriatartalmú tejet vesz magához a baba - más az összetétel, mint reggel. Célszerű többször ugyanarra a mellre visszatenni, ha csak pár percig szopott aktívan. A nyugtalan időszakot általában hosszú, egybefüggő, nyugodt alvás követi.

A szoptatás nem csak arra való, hogy jóllakjék tőle a baba. A kis csecsemő természetes igénye, hogy sokat legyen testközelben, és akkor is szopizhasson akár egy óra hosszat, ha már nem éhes. Sok szülőnek téves elképzelései vannak arról, milyennek is kellene lennie egy csecsemőnek: azt hiszik, csak szopik (legfeljebb húsz percig), aztán alszik (legalább napi tizenhat órát és a saját kiságyában). Ilyen gyerek is van, láttam már nem is egyet. A többség azonban egyáltalán nem hasonlít erre az eszményinek tekintett bébire! Ez azért nem is olyan meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy ősi ösztönök irányítják viselkedésünket születésünk pillanatától kezdve. Mi lehet félelmetesebb egy magatehetetlen csecsemő számára annál, mint hogy leteszik valahova, és otthagyják? Hogy nem kap enni, ha kér, mert még nem telt el két óra az előző etetés óta? Hogy testmelegre, kapcsolatra, állandó törődésre vágyik, de inkább leteszik, nehogy elkényeztessék? A cumihasználat, mint már annyiszor leírtuk, csökkenti a mellen töltött időt és a szopási gyakoriságot. Vannak nők, akiknek csak akkor termelődik elegendő tejük, ha a baba gyakran szopik. Ezért ha nem gyarapodik elég jól a baba, először az amúgy is felesleges és káros cumit kell kidobni. Ezután rendszerint a tejmennyiség is növekedni kezd. A külön szobában altatott baba általában mélyebben és hosszabban alszik, mint szülei mellett. Előfordul, hogy az éjszakai szoptatás elmaradása is kedvezőtlenül hat a tejmennyiségre. Három hónapos kor körül gyakran együttesen jelentkeznek ezek a kedvezőtlen tényezők: a baba cumizik, külön szobában alszik, az anya pedig fogamzásgátlót szed. Az eredmény gyakran az, hogy nem termelődik elegendő tej. Ez szerencsére a szoptatás egyik időszakában sem visszafordíthatatlan változás.

Növekedés ugrások a szoptatás mennyiségében

A “nagykönyv” szerint 3 hetes, 6 hetes, 3 hónapos és 6 hónapos korban vannak nagyobb növekedésugrások, ezekre érdemes lelkiekben felkészülni. Ha a baba ilyenkor igény szerint egész nap cicin lóghat, akkor pár nap, max 1 hét alatt felnöveli a tejmennyiséget. Ha nem ehet igény szerint, akkor
általában 3 hónapos korra az anyuka tápszer kiegészítésre kényszerül.

Mi,szopi után:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Sikerült beállítanom a megjegyzés rovatot, így mostantól könnyebb lesz Megjegyzést írni.Ha nem tudtok bejelentkezni a névtelen elnevezésű profilt válasszátok! :-)